Kelebek Etkisi Proejesini, 2015 yılının başlarında geliştirmeye başladım. Proje tamamen hissettiklerimin fotoğraflara yansıtmamla ilgili. Varoluşumuzu sorgulamamız sürekli devam ediyor ve her defasında bakış açımız değişiyor. Hiç birimiz sabit değiliz olmamalıyız da. Yaşadığım bu süreci, bu proje aracılığıyla aktarmaya çalışıyorum. Benim baktığım yer sürekli değişiyor, benim hissettiklerim sürekli değişiyor, benim algıladığım dünya sürekli değişiyor.   Dünyayı benim algılama biçimim, benim görme şeklim ve bu sürekli değişiyor. Her birey nasıl algılıyorsa onu görecektir. Benim neyi anlatmak istediğimin aslında pek önemi yok. İzleyen kendi bulunduğu yerden ne anlıyorsa o olacaktır anlatılmak istenen.

 instagram(@butterflyeffectproject)

CID_8027

Butterfly effect project, a project I started about a year ago (January/2015). All the feelings inside me, my thoughts are with way to transfer photos. I’d say it’s my way of perceiving my world. Including portrait and editorial. Shooting techniques and Photoshop techniques that I use too according to series I created. The picture that emerged based on the feeling that is created, I share excerpts from one of my favorite authors.

nested_33_40x22cm

İlk Kişisel Sergim, 5-20 Kasım 2016 tarihleri arasında Galeri Bohem’de sanatseverlerle buluştu.

My first solo exhibition met with art lovers.

cigdem_davetiye

Brooklyn Oyster Projesinin sanat etkinlikleri için, Brooklyn Sanat Konseyi tarafından düzenlenen, Kelebek etkisi projemden (@butterflyeffectproject ) 4 tane fotoğrafım sergilenmek üzere davet edildi. (Haziran 2016)

I was invited to photograph for The Brooklyn Oyster Project art events, organized by Brooklyn Arts Council. The Butterfly Effect Project (@butterflyeffectproject) 4 photo were invited. Exhibition Dates: June 2016

Untitled-1

Edep-Siz, sergi ve performans – Part 1

Sanat yönetmenliğini Oya Akın ve Oya Silbery’nin yaptığı, farklı disiplinlerden sanatçıları kolektif bir çalışma anlayışıyla bir araya getiren Edep-Siz projesi sergiler, konuşmalar ve performansların yanı sıra, dergi ve katalog tanıtımını içeriyor. Bedenlerimize uzaklaşmak aslında doğadan uzaklaşmak, bedenlerimizden ve birbirimizden uzaklaşmayı beraberinde getiriyor. Bedenlerimize/kendimize yaptığımız ihanet iyileşmesi mümkün olmayan psikolojik yaralar açıyor. Bedenimiz ve çıplaklığımız bizim için ne ifade etmektedir? Çıplaklığımız ayıp ve ahlak dışılıkla hangi amaçla ve ne zaman ilişkilendirilmeye başlandı? Bu proje/sergi bu gibi sorulara cevap arıyor. Sanat gerçeğe ulaşma yolunda, gerçeklik dediğimiz algı durumuyla ilintili her türlü kavramı sorgulamaya açma girişiminde bulunmalıdır. Bu nedenle, beden/çıplaklık konusunu merkeze alarak bireyin/toplumun ahlak değerleri sorgulamalı ve eleştirilmelidir.

Sergi: Çiğdem Emir (fotoğraf), Seçkin Tercan (kitap/fotoğraf), Oya Silbery (fotoğraf), Abdullah Denizhan – Evren Erkut – Oya Silbery (videoart).

Canlı Performans: Rooftop Tiyatro Grubu olarak sergide yer alan eserleri uyarıcı olarak kullanarak, ‘edepsizliği’ fiziksel, entellektüel ve estetik yönlerden ele alıyor. Dramaturg Ellada Evagelou ve Polly Flourentzou liderliğinde yürütülen atölyeler sonucunda kurgulanan performansta Ellada Evagelou’nun yönetmenliğindeki Lyda Karayianni, Vasiliki Andreou, Leda Koumides ve Oya Akın görev aldı.
(Kayıtlı Ses: Thrasos Nerantzis)
(Misafir Oyuncu: Abdullah Denizhan)
Kayıtlı Performans: Christos Krasidis.
Dergi: Gürgenç Korkmazel, Alev Adil, Bora Ercan, Ahmet Yıkık, Nafia Akdeniz, Jenan Selçuk.

benim

In-decent, exhibition and performance– Part 1

The In-decent project art directors Oya Akın and Oya Silbery collaborates with different artists from various disciplines with a collective perspective and includes magazine and catalogue introducing as well as exhibitions, talks and performances. Estranged from our bodies is being estranged from nature, and each other. Betraying our bodies/ourselves is causing to have deep psychological trauma. What does our body and nakedness actually mean for us? Since when and for what reason our nakedness has been started to related with contempt and immorality? This project/exhibition is looking for answers to these type of questions. Art needs to attempt to open an area to questioning every related concept on the path to finding truth, and understanding of truth. For this reason, the subject body/nakedness needs to be focused on questioning and critisizing the individual/community ethic values.

Exhibition: Çiğdem Emir (photography), Seçkin Tercan (book/photography), Oya Silbery (photography), Abdullah Denizhan-Evren Erkut-Oya Silbery (videoart).

Live Performance: As Rooftop threatre group we are using the work of the exhibition as stimulator and evaluating in-decency from physical, intellectual and aesthetic ways. The workshops were lead by Poly Flourentzou, the dramaturgy/direction Ellada Evangelou, and acting by Lyda Karayianni, Vasiliki Andreou, Leda Koumides and Oya Akın.

(Recorded Voice: Thrasos Nerantzis)

(Guest Performer: Abdullah Denizhan)

Recorded Performance: Christos Krasidis

Magazine: Gürgenç Korkmazel, Alev Adil, Bora Ercan, Ahmet Yıkık, Nafia Akdeniz, Jenan Selçuk